Krytí a březost feny
Plánujeme-li štěňátka, je nejvhodnější doba krytí 9. – 13. den hárání. Vycházíme z průměrných hodnot délky hárání 10 až 21 dní a z poznatku, že k ovulaci dochází v první třetině říje. Ovšem 32% fen má optimální dobu před devátým nebo po třináctém dni říje. Ke stanovení plodného dne je možné metodou vyšetření poševní cytologie, spolehlivost je zhruba 70%.Nejspolehlivějším je krevní vyšetření na určení hladiny progesteronu v krvi (den ovulace). Nesmíme zapomenout na začátku hárání nebo nejpozději před krytím fenku odčervit. Neodčervujeme během březosti, štěňata se mohou narodit intoxikovaná a hrozí jejich úhyn.
Délka březosti feny je 63 dní, rozpětí je však 55-70 dní, když neznáme přesný den ovulace. Příznaky blížícího porodu jsou u každé fenky odlišné, některé z příznaků mohou trvat pár dní před samotným porodem. Nejspolehlivější metoda k určení blížícího se porodu je pokles tělesné teploty. Fenku měříme v konečníku , ráno a večer. Týden před porodem teplota kolísá a 8 až 24 hod před porodem klesá o 1 – 1,5°C. Normální hodnota je 37,5 – 39,0°C,pokles teploty je však různě veliký a přetrvává i několik hodin. Obecně lze říci, že u miniaturních plemen klesá až k 35°C,u středních k 36°C a u obřích plemen málokdy klesne pod 37°C.Po tomto poklesu se opět vrací k normálu,od tohoto okamžiku můžeme očekávat do 12hod narození prvního štěněte.
Tabulka na stanovení data porodu.
V přestupných letech je den porodu od 28.února na příštím dnu tabulky.
K = termín krytí
P = termín porodu
Celkový přehled vývoje štěňátka
1.den
A od prvního krytí, kdy se fenka nachází těsně před ovulací nebo právě ovuluje, začíná vývoj očekávaných štěňátek.
2.den
Spermie hledají cestu k vajíčku.
3.den
Spermie se setkává s vajíčkem ve vejcovodě,které vede z vaječníků do dělohy.
4.den
Den oplodnění vajíček.
5. - 11. den
Oplodněná vajíčka cestují vejcovody do děložních rohů.
12.-13. den
První embrya zbavená obalů se nyní volně pohybují v děložní tekutině a hledají místo k uhnízdění.
14.den
Embrya jsou na stěnách dělohy a začínají se připravovat k vývoji.
15.den
Začínají se vyvíjet všechny důležité orgány plodů.Nedoporučuje se žádné užívání preparátů,jako očkování,odčervení,ani nepoužívat žádné přípravky proti blechám a klíšťatům.Jakýkoliv zásah může narušit vývin některého z orgánů plodu. Do první poloviny může fena některé zárodky (někdy i všechny) úplně vstřebat.
16. den
Velikost embrya je asi 1mm.U některých fen můžeme pozorovat zvětšení a zrůžovění bradavek,srst na břichu je jemnější a řídne.
17. den
Embrya se začínají tvarovat,formuje se hlavička,tělo,páteř a centrální nervový systém,je položen základ pro vývoj vnitřních orgánů.
18. den
Počátek vývinu vnitřních orgánů,embryo má velikost asi 2mm.
19. den
Vývin vnitřních orgánů embryí.
20. den
Embrya jsou pevně uhnízděná na stěně dělohy,uzavírá se nervová trubice.Velikost embrya je asi 4mm.
21. den
Nyní se dá určit,že fenka březí.Na ultrazvuku je možné vidět jen plodové obaly s plodovou vodou,bez embryí,jejich velikost je cca 5mm.Vytváří se placenta a základ pro vývoj srdce.
22. den
Můžeme diagnostikovat březost ultrazvukem.U fenky se může vyjímečně objevit neškodný čistý,trochu skelnatý výtok.Můžeme pozorovat změny v chování nebo nevolnosti fenky.
23. den
U embryí se vyvíjí játra,čelist,oči,uši,nos.Velikost embrya cca 1cm.
24.- 25. den
Vyvíjí se zuby,páteř a končetiny,velikost embryí je asi 1,4cm.
26. – 27. den
Palpací můžeme nahmatat embrya,zkušený chovatel je dokáže i spočítat.
Fenku bychom neměli zbytečně zatěžovat.
28. den
Začíná osifikace čelisti a lebečních kostí,velikost embrya cca 1,7cm.
29. – 30. den
Z embryí se vyvinuli miniaturní pejsci ve velikosti asi 2cm.
Osifikace pokračuje.
31. den
Narůstají smyslové chloupky na obočí,čenichu a bradě.
32. den
Fenka je přibližně v polovině březosti,embrya se mění v plody a dosahují 20% porodní váhy.
33.den
Plodům rostou prsty na tlapkách,osifikuje se nos,končetiny a žebra.Velikost cca 2,7cm.
34.-35. den
Fenka mění chování,je klidnější a citlivější.Břicho a pohlavní orgány se zvětšují.Má větší chuť k jídlu,krmné dávky je lepší rozdělit na 2 až 3x denně,nesmíme však překrmovat,abychom jí neublížili.Přejdeme na stravu určenou pro březí feny.
36. den
Období pomalého růstu plodů je ukončen a začíná intenzivní růst. Přidává se osifikace lopatek. Plodům roste srst, vyvíjí se rozdílné pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánových systémů.
37. – 39. den
Plody nabírají na velikosti a probíhá osifikace kostí.
40. den
V tomto období mají plody prakticky založené všechny vnitřní orgány. Probíhá osifikace páteře a prstů. Oči jsou zavřené.
41. - 43. den
Probíhá osifikace páteře a prstů.
44. den
Štěňátka už se dají nahmatal,ale těžko se dá určit jejich počet. Děloha zabírá 2/3 břišní dutiny, proto je také vhodnější fenu krmit častěji v menších dávkách 3-5x denně. Celkovou denní dávku však zvýšíme o 15-20%.Fenku se snažíme vyvarovat prudkých a namáhavých pohybů či skoků.
45. den
Probíhá osifikace pánve,roste srst.Plody mají velikost cca 9cm.
46. – 47. den
Pokračuje osifikace pánve a roste srst.
48.- 49. den
Fenka má již velmi viditelně zvětšené břicho, zvětšují se mléčné žlázy. Fena se více čistí a s blížícím se termínem porodu je i nervóznější. Začíná s přípravou na porod hledáním místa pro štěňátka, může hrabat, trhat věci ve svém pelechu, aby připravila úkryt.
Měla by si zvykat na svou porodní bedničku.
50. den
Bříško se fence pěkně naplnilo, plody dosahují 75% své porodní hmotnosti. Můžeme zaznamenat jejich pohyb. Tělíčka jsou již pěkně formované.
Fenka může (ale nemusí) ztratit chuť k jídlu. Denní krmnou dávku můžeme zvýšit, stále krmíme ve více dávkách.
51. – 54. den
U některých fenek může dojít k občasnému uvolnění kapek mléka z některé bradavky. Měli bychom je fence omývat teplou vodou.
Fena více odpočívá a připravuje se na porod, břicho se stále zvětšuje.
55. – 57. den
Probíhá kalcifikace zubů u plodů.
58. den
Při lehkém stisknutí bradavek se může objevit mléko.
59. den
Nastala doba, kdy bychom měli být připraveni a vše mít nachystané po ruce k porodu. Fena může každým dnem začít rodit.
60. – 62. den
Štěňátkům dorůstá srst na nose, končetinách, ocásku a bříšku.
63. den
Je krátce před porodem (12-24h),fena zpravidla odmítá jídlo, klesá její tělesná teplota, může se objevit výtok plodové vody,kterou si můžeme splést s odtokem moči.
Působení hormonů nadledvinek plodů dochází k uvolnění estrogenu v placentě a to vede následně k zvýšení produkce prostaglandinů, ty ukončí činnost žlutých tělísek (ty drží březost) a uvolní děložní krček.
64. den
Porod je tady,
předešlé hormonální změny vedou k vyvolání vztahů dělohy,ty následně vyvolají kontrakce,přičemž se postupně vypuzují plody.
Štěně se narodí osrštěné,
oči má zavřené,zvukovod je jen povrchně srostlý,nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí.